Izazovi mladih Romkinja diljem Europe

Romkinje diljem Europe suočavaju se s nizom izazova koji ugrožavaju njihovu punu uključenost u društvo, posebice u obrazovanju, zapošljavanju i društvenoj integraciji. Suočavaju se s preprekama na gotovo svim razinama svog osobnog i profesionalnog života. Moramo priznati da, u modernim vremenima,na nacionalnim razinama, osobito unutar EU-a, postoje različite politike, zakoni, pravila, preporuke i slično, no pitanje je koliko se njihova provedba adekvatno prati i što se dodatno može učiniti kako bi se unaprijedio položaj Romkinja u društvu te im se pružila sigurnost da će imati jednaki pristup prilikama kroz koje mogu napredovati. Pogledajmo neke od najvažnijih prepreka i izazova s kojima se suočavaju u svakodnevnom životu.

Obrazovne prepreke

Pristup kvalitetnom obrazovanju i dalje za njih predstavlja veliki izazov. Mnoge se i danas suočavaju sa sustavnim preprekama, uključujući segregaciju unutar škola i ograničene resurse, što ozbiljno utječe na njihov akademski napredak. Rani brakovi i tradicionalne rodne uloge dodatno pridonose visokoj stopi napuštanja škole među mladim Romkinjama, ograničavajući njihov obrazovni napredak, a time i buduće prilike. Izvješće Agencije Europske unije za temeljna prava ističe kako u brojnim državama članicama EU-a Romkinje imaju niže stope pismenosti u usporedbi s muškarcima (Romima), što dodatno pojačava rodne nejednakosti i neravnotežu u obrazovanju, kako unutar same romske zajednice, tako i na nacionalnoj razini, u odnosu na opću populaciju.

Izazovi na tržištu rada

Prijelaz iz obrazovanja na tržište rada predstavlja dodatni izazov. Diskriminacija tijekom procesa zapošljavanja vrlo je raširena, pri čemu poslodavci često gaje predrasude prema Romima. Upravo ovdje bi praćenje provedbe različitih pravila, zakona, preporuka i drugih političkih alata bilo ne samo korisno već i apsolutno nužno. Ova diskriminacija često je usmjerena prema ženama, koje se dodatno suočavaju s rodno uvjetovanim predrasudama. Mnoge Romkinje su nezaposlene ili rade na slabo plaćenim, nesigurnim poslovima. Izvješće Minority Rights Group Europe otkriva da romske zajednice i dalje doživljavaju sustavnu diskriminaciju na tržištu rada, pri čemu su Romkinje posebno ranjive.

Diskriminacija i društvena isključenost

Osim u obrazovanju i zapošljavanju, Romkinje se često suočavaju s raširenom društvenom diskriminacijom. Navedeno dolazi u različitim oblicima, uključujući ograničen pristup zdravstvenim uslugama, socijalnim uslugama i javnim prostorima. Europski centar za prava Roma dokumentirao je primjere gdje Romkinje nailaze na prepreke u pristupu osnovnim uslugama, što ih dodatno marginalizira u društvu. Izazovi s kojima se Romkinje suočavaju često su višestruki, proizlazeći iz kombinacije etničke diskriminacije i rodne nejednakosti. Tradicionalne patrijarhalne norme, kako unutar romske zajednice, tako i u širem europskom društvu, često ograničavaju autonomiju žena i dodatno umanjuju njihove mogućnosti.

Što možemo učiniti?

Mentorski programi mogu imati transformativnu ulogu u rješavanju prepreka s kojima se Romkinje suočavaju. Povezivanjem s mentorima koji razumiju njihove jedinstvene izazove, ovakvim se programima mogu pružiti smjernice, potpora i praktični savjeti za savladavanje obrazovnih, profesionalnih i društvenih izazova. Mentori mogu poslužiti, između ostalog, kao uzori, koji pokazuju mogućnost razbijanja tradicionalnih rodnih uloga i postizanja uspjeha unatoč sustavnim preprekama. Osim toga, mentorstvo može ponuditi ključne prilike za umrežavanje, otvarajući vrata obrazovnim i profesionalnim putevima koji bi inače ostali nedostupni.

Dodatan aspect važnosti mentorstva jest i omogućavanje mentorima te mentoriranim osobama suradnju u postizanju zajedničkih ciljeva, razbijajući na taj način prepreke u lokalnim zajednicama ili čak i šire. Istraživanja su pokazala da mentorstvo značajno povećava samopouzdanje i osjećaj učinkovitosti, dva ključna faktora u prevladavanju diskriminacije i društvene isključenosti. Opremanjem Romkinja alatima i podrškom za zagovaranje vlastitih prava, mentorski programi mogu biti snažan katalizator za prekidanje ciklusa marginalizacije i poticanje dugoročne osnaženosti.

Upravo to nastoji postići i projekt RomniME, kroz kontinuirano povezivanje mentora i osoba kojima je mentorstvo potrebno, odnosno koje se mentoriraju, te kroz njihovu stalnu suradnju koja je usmjerena na unaprjeđenje razvoja mladih Romkinja i otvaranje novih mogućnosti.

romkinje-podrška

Podijelite:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Predupisi su u tijeku!