Od predrasude do prilike: kako lokalna zajednica može podržati Romkinje

U suvremenim europskim društvima pitanje društvene uključenosti i jednakih mogućnosti jedno je od temeljnih načela demokracije. Ipak, određene skupine, poput Romkinja, i dalje ostaju na društvenim marginama. Premda se Romkinje sve češće ističu u obrazovanju, zapošljavanju i civilnom angažmanu, njihova svakodnevica često je obilježena diskriminacijom, stereotipima i ograničenim pristupom resursima.

Višestruka marginalizacija kojoj su izložene proizlazi iz preklapanja rodne i etničke neravnopravnosti. U brojnim lokalnim sredinama Romkinje su nevidljive u javnom prostoru i nedovoljno zastupljene u procesima donošenja odluka. Njihova iskustva rijetko su prepoznata kao relevantna, a prepreke koje doživljavaju, od obrazovnog sustava do tržišta rada, dodatno ih udaljavaju od aktivnog društvenog sudjelovanja.

Lokalna zajednica u tom je kontekstu ključna karika promjene. Kroz obrazovne institucije, kulturne centre, organizacije civilnog društva i lokalnu upravu moguće je razviti modele podrške koji Romkinjama omogućuju ravnopravan pristup obrazovanju, zapošljavanju i javnom životu. Pritom je od iznimne važnosti da se ne radi samo o formalnoj uključenosti, već o stvarnom priznavanju njihovih potreba, znanja i potencijala.

Projekt RomniMe temelji se upravo na takvom pristupu, s ciljem osnaživanja Romkinja te poticanja njihove vidljivosti i prihvaćenosti u lokalnim sredinama u kojima žive, ali i u široj europskoj javnosti. Projekt polazi od činjenice da društvena promjena započinje na lokalnoj razini – u školama, zajednicama, susjedstvima – i da su upravo lokalni dionici oni koji mogu biti nositelji inkluzivnih praksi.

RomniMe kroz edukativne aktivnosti, javne događaje, inicijative lokalne zajednice i inicijative podizanja svijesti radi na razbijanju predrasuda i stvaranju prostora za dijalog. Naglasak projekta stavljen je na stvaranje prilika za Romkinje, ali i na jačanje svijesti kod većinske populacije o važnosti ravnopravnosti i međusobnog poštovanja. Aktivnosti uključuju lokalne radionice, kulturne manifestacije, povezivanje mentora sa vježbenicama kao i umrežavanje s relevantnim institucijama.

Dodatna vrijednost projekta leži u njegovoj dugoročnoj održivosti. Razvijeni modeli i alati integriraju u redovne aktivnosti organizacija uključenih u projekt, čime se doprinosi trajnoj prisutnosti romskih tema u lokalnim sredinama. Time se stvara osnova za sustavno uključivanje Romkinja, ne samo kao korisnica, već kao aktivnih sudionica i pokretačica promjena.

Od predrasude do prilike vodi jasan put, onaj koji uključuje dijalog, edukaciju, suradnju i zajedničku odgovornost. RomniMe je primjer kako se upravo kroz lokalnu zajednicu mogu graditi temelji za angažiranije, pravednije i ravnopravnije društvo.

Projekt RomniME sufinanciran je sredstvima Europske unije kroz CERV program.

Podijelite:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Predupisi su u tijeku!